aantal van zulke gegraveerde stukken heeft bestaan, staat vast. Evenzeer, dat slechts een gering gedeelte hiervan tot ons is gekomen en wel om de volgende reden. Een gegra veerde plaquette of penning is wegens de individueele be handeling steeds een unicum. Ging een exemplaar verloren, was het versleten door veelvuldig poetsen, bracht geldnood het in den smeltkroes, er bleef geen tweede exemplaar voor het nageslacht bewaard. De tijdig gemaakte afdrukken, welke wel bewaard zijn, vertoonen ons de voorstelling van het metalen plaatje in spiegelbeeld, waardoor het verlies van het origineel minder wordt gevoeld. Enkele zeer groote kunstenaars hebben zich in de tweede helft der 16e en de eerste helft der 17e eeuw met het vervaardigen van pla- quetten en penningen in deze techniek bezig gehouden. Wij noemen slechts Wierix, Goltzius, Van de Passé, De Gheyn, Matham, Saenredam, Dirck Strycker, De Bry, Le Blon, Van den Hecken en verscheidene anonymi. Zij werden na gevolgd door vele zilversmeden, die in meer folkloristi- schen geest hebben gewerkt. De 18e en 19e eeuw hebben weinig belangrijks op dit gebied geleverd, met uitzonde ring van de portretplaquetten van Willem IV door den Goudschen zilversmid D. van Oye. In het begin der 20e eeuw heeft de Haarlemsche zilversmid E. Voet jr. eenige fraaie stukken in ouden stijl gegraveerd. 4. Bij de vierde wijze van vervaardiging worden voor- en keerzijde van den penning gevormd door twee afzonderlijk gegoten of gegraveerde plaquetten, welke óf op elkaar ge soldeerd, óf door een daaromheen gelegden rand worden samengehouden. Tusschen beide plaquetten en den rand bevindt zich een holle ruimtevandaar de Duitsche bena- ming Hohlguss. Deze techniek wijst meer op het werk van den zilversmid dan op dat van den medailleur. De meestal gegoten plaatjes toch werden vaak na het gieten door drij ven en ciseleeren nabewerkt. Het zijn dan ook eenige zil versmeden geweest, meerendeels in Amsterdam gevestigd, die zich hoofdzakelijk met dezen arbeid hebben bezig ge houden en daarmede penningen hebben vervaardigd, welke tot de fraaiste en bekoorlijkste behooren, door de Neder- 13

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 11