HOOFDSTUK VIII HET VERZAMELEN VAN PENNINGEN Penningen zijn steeds een geliefd verzamelobject ge weest. Nauwelijks hadden de eerste exemplaren in de 15e eeuw het licht gezien, of de kunstzinnige Italiaansche vor sten begonnen met het verzamelen ervan, zoodoende den grondslag leggend voor verscheidene, thans nog bestaan de, openbare kabinetten. De meeste dergelijke verzamelin gen in andere landen zijn eveneens uit particuliere, vorste lijke collecties ontstaan. Zoo zijn van het Koninklijk Pen ningkabinet te 's Gravenhage, waarin groote schatten worden bewaard, vele exemplaren uit oud stadhouder lijk bezit afkomstig. Niet alleen vorsten, maar ook parti culieren hebben zich met grooten ijver en toewijding op het collectionneeren van penningen toegelegd. Belangrijke ver zamelingen zijn in ons land tot stand gekomen, voor een groot deel weer uit elkaar gegaan en verspreid, voor een deel nog aanwezig en door nieuwe aangevuld. De verzame laars en andere belangstellenden in de penningkunst heb ben zich vereenigd in het Koninklijk Nederlandsch Ge nootschap voor Munt- en Penningkunde, welk lichaam samenkomsten belegt en een Jaarboek uitgeeft. Naast dit wetenschappelijk instituut tracht de Vereeniging voor Penningkunst door opdrachten aan kunstenaars de mo derne penningkunst te bevorderen. Voor verzamelaars en aspirant-verzamelaars is het vaak een moeilijk probleem, op welke wijze zij met verzamelen moeten beginnen en in welke richting zij daarna verder moeten gaan. Velen vangen aan zonder eenig systeem, luk raak penningen bijeen te garen, welke om de een of an dere reden op een bepaald oogenblik hun belangstelling hebben. In de meeste gevallen ontstaat zoo een opeenhooping van stukken, zonder eenig onderling verband, zonder begin en zonder einde, welke ten slotte den eigenaars weinig vreugde en bevrediging zal geven. Daarom kan met niet 121

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 119