De Leeuwarder penningen zijn meestal goed gegraveerd; vele hebben een wapen op de voor-, gereedschap op de keerzijde. De meeste dateeren uit de 18e eeuw. De Har- linger penningen zijn nog iets fijner van afwerking. Vooral die van het groot-schippersgilde met de afbeelding van een met volle zeilen varenden driemaster zijn zeer goed. De oudste van 1659 is nog vrij primitief, die van 1663 is reeds beter. Van af 1672 tot in de 18e eeuw zijn zoowel schip als water natuurgetrouw en smaakvol weer gegeven. De graveering van de wapens op de keerzijden getuigt van goede vakkennis. De smidspenning van 1682 met een aardig familie-tafe reeltje op de eene, het wapen met den Frieschen halven adelaar op de andere zijde, is verdienstelijk gegraveerd. Niet minder geslaagd zijn de penningen van Bolsward. Door denzelfden zeer kundigen vakman, waarschijnlijk één der bekende Bolswarder zilversmeden, zijn de volgende penningen in fijn graveerwerk uitgevoerd: van het schip persgilde (1721) met een uitstekend geteekend schip bin nen een ornamentrandvan het apothekersgilde (1721) met een blik in het laboratorium; van het schoenma- kersgilde (1727) met een kijkje in de werkplaats, alle met het gelijk uitgevoerde stadswapen op de keerzijde. De Groninger penningen zijn, vergeleken bij de Friesche, van weinig beteekenis. Vroedschapspenningen werden in enkele steden den leden van de vroedschap als presentiegeld uitgereikt. Had men een aantal zilveren exemplaren, dan konden deze soms tegen een gouden worden ingeruild. Ook werden deze pen ningen wel eens ter belooning of ter aanmoediging ver leend. In 's Hertogenbosch bv. verkreeg ieder een gouden exemplaar, met op den kant gegraveerd „GEVEL", die den houten gevel van zijn woning door een steenen verving. De curatoren van de Latijnsche school deelden ze als prij zen uit aan de beste leerlingen. Zeer veel vroedschapspenningen vertoonen een gezicht op de stadzoo o.a. die van 's Gravenhage, Delft, Rotterdam, Leeuwarden, 's Hertogenbosch. Bij enkele staat het stad- 113 Penningen 8

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 111