De meest geslaagde Vlissingsche gildepenningen zijn die der pasteibakkers en der scheepsbouwers, beide van 1654 en van dezelfde hand. Op de voorzijden de flesch in een kwabachtig uitgevoerde rolwerk-cartouche. Op de keer zijde van den eerste, welke veel minder fraai is dan de penning van het Middelburgsche gilde, een pauwenpastei, taarten en gereedschap; op die van den andere, een schip in aanbouw in een forsch reliëf. Daarboven een lam met een vlaggetje, toespeling op den naam van den overdeken Comelis Lampsins, bekend, omdat bij hem De Ruyter in zijn jonge jaren in dienst was geweest (afb. 142 en 143). De penningen van Goes zijn onbelangrijk, behalve die van het chirurgijns- en apothekersgilde, welke weer door Looff is ontworpen. Ook de zeldzame penningen van Zierikzee hebben geen kunstwaarde. Sommige zijn van die van Mid delburg afgegoten. Sluis heeft een reeks penningen van bet kuipersgilde van 16921783, alle gegraveerd met gereedschap op de voor-, initialen op de keerzijde. Die van 1739 steekt in qualiteit ver boven de andere uit. De gildepenningen van 's Hertogenbosch zijn meestal ge graveerd; sommige exemplaren stuntelig, andere uitmun tend. Op de voorzijde staat vaak de patroonheilige van het gilde: St Aubertus, voor de bakkers; St Michiel, voor de kleermakers; St Nicolaas, voor de kramers; St Lucas, voor de verversSt Martinus, voor de oud-kleerekoopers en ook voor de lintwevers, wier aardigen penning van 1736 wij afbeelden onder no. 145. Zeer fraai zijn de groote pen ningen van het schippersgilde, waarvan de oudste in 1683, de jongste in het begin der 19e eeuw is gemaakt. Ook in Maastricht werd de patroonheilige dikwijls op de gildepenningen- afgebeeld. De uitvoering draagt bijna steeds het karakter van volkskunst. De gildepenningen van Arnhem, Nijmegen, Utrecht, De venter, Kampen en Zwolle zijn verstoken van eenige kunst waarde. Anders is het gesteld met vele Friesche exempla ren. Enkele stukken van Leeuwarden, meer nog die van Harlingen en Bolsward verdienen de volle belangstelling. 112

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 110