van 25 of 30 cM., hetgeen door de reduceermachine tot in alle onderdeelen op de gewenschte penningrootte wordt verkleind. Daarmede is de penningkunst geworden tot ver kleinde beeldhouwkunst; geen afzonderlijke, verfijnde kunstuiting meer, maar beeldhouwkunst, gezien door een omgekeerden verrekijker. Kon vroeger de medailleur door subtiel handwerk een beperkt aantal werkelijke kunstwer ken scheppen, thans herleiden de machines een groote plastiek een onbeperkt aantal malen in penningen, welke qualitatief met de oude niet te vergelijken zijn. De voornaamste medailleurs van geslagen penningen in ons land zijn: in de tweede helft der 16e eeuw: Geerard van Bylaer; in de 17e eeuw: Johannes Looff; Willem en Jan van Bylaer, Laurens van Teylingen, Anthonie van der Wilge, Janus Lutma d.J., Juriaen Pool, Christoffel Adol- phi; overgaand naar de 18e eeuw: Johannes Smeltzing, Reinier Arondeaux, Johannes Boskam, Jacob van Dis- hoecke, Daniël Drapentier, M. Smeltzing, Jan Luder; in de 18e eeuw: W. de Wijs, Johannes Drapentier, Martinus en Joan George Holtzhey, Nicolaas van Swinderen, G. van Moelingen, B. C. van Calker, Theodoor van Berckel, J. M. Lageman; in de 19e en 20e eeuw: D. van der Keilen jr, J. P. Schouberg, J. Ph. van der Keilen, J. P. en J. P. M. Menger, J. en S. C. Elion, K. Wiener, J. H. Baars, J. M. Faddegon, Bart van Hove, Pier Pander, J. C. Wienecke, F. E. Jeltsema, Toon Dupuis, J. J. van Goor, Huib Luns, C. L. J. Begeer, A. Termote, C. J. van der Hoef, M. P. J. Fleur, O. Wenckebach, Mej. G. J. W. Rueb en vele jongere beeldhouwers. 3. Het graveeren geschiedt, evenals bij de voor afdrukken van prenten bestemde graveerplaten, door met behulp van graveerstift of burijn uitsteken van de voorstelling op voor- en keerzijde van de gladde penningplaat. Met de graveerplaat heeft de gegraveerde plaquette en penning de afdrukmogelijkheid gemeen, waarvan gelukkig vaak ge bruik is gemaakt. Deze afdrukken op papier toch zijn van groote beteekenis voor onze kennis van wat op dit gebied in den loop der tijden is tot stand gebracht. Dat een groot 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 10