gemodelleerd is de rookende man op den penning der tabakshandelaars. Op de makelaarspenningen (1595,1667) worden twee personen door een tusschen hen staanden makelaar tot elkaar gebracht. Bijzonder fraai zijn de pen ningen van het schippersgilde met St Jacobus op de voor-, een zeilend schip op de keerzijde (1599, 1654, 1675). Zeer geslaagd, immers ontworpen door J. Looff, is de penning der schoolmeesters van 1628, met twee gekruiste, door een kroon gestoken ganzepennen. Daaromheen een calligraphisch uitgevoerde banderol met als opschrift: Vive la Plume. Op de keerzijde calligraphisch rolwerk en het jaartal (afb. 138 en 139). Van denzelfden medailleur is de sierlijke kuiperspenning met het zoo stijlvol in het penningvlak opgenomen gereedschap (1640). Dezelfde emblemen als op den penning komen ook voor op de door Looff ontworpen koperen tafelbel van hetzelfde gilde. De geestige penning van de rederijkerskamer „Het Bloem- ken Jesse" onder de kenspreuk „In minnen groeyende" is eveneens van Looff's hand (1642). Op de voorzijde ligt de profeet Jesse of Izaï op een kussen op den grond. Uit hem ontspruit een boom, in welks kruin links Koning Da- vid, de harp bespelend, rechts Maria. Bovenaan het Kind Jezus, een wereldbol in de hand, door een stralenkrans om geven. Ten slotte vervaardigde de bekende stempelsnijder de prachtige schutterspenningen van de Confrérieën „de Edele Busse" in 1623 en „de Edele Handboog" in 1628. Op de voorzijde van den eersten penning herrijst de vogel Phoenix met uitgespreide wieken uit de vlammen. Zelden zal deze geliefde voorstelling smaakvoller zijn ontworpen en uitge voerd. De keerzijde vertoont het Bourgondische vuurijzer, waardoor twee gekruiste bussen of roeren gestoken zijn, door brandende kogels omgeven. De afzonderlijke begra fenispenning heeft dezelfde keerzijde, maar in plaats van den Phoenix, een lijkbaar, door een kleed gedekt. Op de voorzijde van den tweeden schutterspenning staat het wa pen der confrérie gelijk aan dat van Jerusalem waaromheen een door sierlijke krullen gevormde mantel. 110

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 108