dene andere plaatsen zijn dergelijke schilden eveneens nog aanwezig. Hebben deze stukken vaak een hooge kunstwaar de, met de gildepenningen is dit slechts zelden het geval. Zij dragen een meer folkloristisch karakter en verkeeren bovendien dikwijls in slechten staat wegens het veelvuldig, min of meer ruw gebruik. Zij werden meestal in een zak of kist bewaard, door den gildeknecht weer uitgedeeld en bij elkaar vergaard. Dat het reliëf of de graveering het daarbij zwaar te verduren had, behoeft geen nader betoog. Toch zijn van vele gildepenningen goede exemplaren tot ons gekomen, waarbij van de geringe slijtage juist die zekere bekoring uitgaat, welke alleen het gebruik aan een voorwerp kan geven. Uit het feit, dat enkele Amsterdamsche gilden de mooiste begrafenisschilden bezaten, zou men allicht afleiden, dat ook in de hoofdstad de fraaiste penningen zouden zijn ge bruikt. Niets is minder waar. De Amsterdamsche gilde penningen zijn vrijwel alle uit kunstoogpunt onbelangrijk. Kleine, onaanzienlijke penninkjes zijn het, gegoten of ge graveerd, met een simpele voorstelling van een stuk ge reedschap, een kompas, zeil, schoenmakersels, schaar, korenmaat, hamer, troffel, weversspoel, ton, mand. Andere vertoonen een schip, een scharenslijper aan het werk, een turfdrager, een sleeper met paard en slede, een varkens slager, een haan, twee mannen, die een ton dragen, een zakkendrager, een molen. De timmerlieden, wier schuts patroon de H. Joseph was, hadden op hun verschillende kleine penningen steeds de vlucht naar Egypte afgebeeld. Het blijft onbegrijpelijk, dat in een stad, waar zooveel knappe medailleurs hebben gewerkt, niet één der gilden zich tot een goed vakman heeft gewend voor het ontwerpen van zijn penningen. Enkhuizen en Hoorn, beide bekend om hun verdienstelijke zilversmeden, hebben bijzonder mooie, gedreven schilden doen maken; de weinige penningen zijn weer van geringe beteekenis. Hetzelfde kan gezegd worden van de penningen van Alkmaar, Haarlem, Delft en Dordrecht. Van Gouda zijn gildepenningen niet bekend, wel enkele zeer goede 108

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 106