ben gediend. De eene stelt voor een ruiter met getrokken sabel op een galoppeerend paard; de andere, ruitvormig, een op een heuvel zittende vrouw, die een stok in de hand houdt. Zij zijn niet gegraveerd, maar geëtst. J. Saenredam (15651607) graveerde een uiterst fijn, ovaal plaquetje met Suzanna in het bad door de grijsaards verrast. De figuren zijn tamelijk groot gehouden, zoodat zij de gansche ruimte vullen in een even ongewone, als decoratieve samenstelling. Ook dit stuk is slechts in af druk tot ons gekomen (afb. 126). Van den beroemden, in Frankfort geboren ornament graveur Michel Le Blon, die hoofdzakelijk in Amsterdam heeft gewerkt, staat vast, dat hij verscheidene plaquetten in edelmetaal heeft vervaardigd. Eén ervan is bewaard geble ven, de andere zijn alleen door afdrukken bekend. De eerste vertoont binnen een prachtigen rand van arabesken, krijgs- tropeeën en vruchten, Abigaïl, de vrouw van Nabal, in een bergachtig landschap met haar vrouwen geknield voor Koning David, wien zij geschenken brengt (Samuel 25). Onderaan een cartouche met de signatuur. Op den afdruk van een allersierlijkste plaquette van 1615, vermaakt zich, binnen een rand van arabesken, vogels en muziekinstrumenten, een deftig gezelschap in een rijk ge stoffeerd interieur met muziek en dans. Dit sieraad waarvan men niet weet, wat meer te bewonderende ele gante voorstelling of de decoratieve omlijsting is opge dragen aan Le Blon's vriend Nicolaas Vallet, bekend musi cus, luitspeler en dansmeester in Amsterdam (afb. 127). Behalve een viertal plaquetten met wapens, door haar vorm als hangers bedoeld, graveerde hij een soortgelijk sieraad met Susanna en de ouderlingen, gecopieerd van een prent van Saenredam naar een schilderij van Cornelis Cornelisz. van Haarlem. Een merkwaardig stuk van Le Blon is een rond plaatje, 53 mm. groot, het geniëlleerde veld bedekt met witte bloe men, ranken en een de maan voorstellend rond in het mid den. Daaronder het volgende versje: 103

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 101