lie afgebeeld. Rechts zit Maria, naar links gewend, op haar schoot het Kind, dat naar een appel grijpt, welke Joseph in zijn hand heeft (ovaal; 67 X 52 mm.). De andere is veel kleiner en vertoont Maria, tot op de knieën gezien, op een smalle maansikkel, het Kind, dat een appel in beide hand jes houdt, op haar arm. Het zijn twee stukjes, even voor treffelijk van compositie als van uitvoering; zij behooren tot de beste werken van den meester en zijn, helaas, ook alleen door afdrukken bekend. Matham heeft in denzelfden trant enkele plaatjes vervaar digd. Van een groote liefelijkheid is datgene, waarop Maria het Kind, dat in de linkerhand een appel, in de rech ter een takje heeft, op haar schoot houdt. Op een tafel staat een bakje met takjes en vruchten (afb. 124). Het andere, van 1608 dateerend, beeldt Maria af, neerziend op het Kind, dat in een kribbe voor haar ligt. Rechts staat Joseph, op den achtergrond links een engel. Beide stukjes zijn in Goltzius' stijl gehouden. De Gheyn heeft waarschijnlijk gegraveerd een plaquette met Maria en het Kind op de maansikkel. De afdruk op papier doet ten sterkste vermoeden, dat het origineel in edelmetaal is uitgevoerd en dus ook als sierstuk is be doeld. Goudt, befaamd om zijn clair-obscuur gravures, heeft op de subtielste wijze een slechts door afdrukken bekende pla quette in edelmetaal vervaardigd, waarop is afgebeeld de onthoofding van Johannes den Dooper. Salomé links, ach ter haar een kind met een toorts en de beul met een zwaard, ontvangt over het lijk van Johannes heen, diens hoofd op een schotelrechts twee personen, waarvan één het hoofd op den schotel legt. Zooals bij vrijwel alle prenten van Goudt, is de voorstelling ontleend aan een schilderij van Elsheimer (afb. 125). Van de hand van Pieter van Loer, il Bamboccio genaamd, in 1582 te Haarlem geboren en daar en in Rome werkzaam geweest, zijn een paar plaquetten, ^welke, gezien afmeting en vorm, misschien tot versiering van een poppenhuis heb- 102

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 100