in- en uitwendig sterk af van het oude inheemsche type. Als gevelbeëindiging komt een over de geheele breedte doorloopende kroonlijst in zwang, meer of minder rijk versierd, vaak nog een verhooging dra gend, een beeldengroep of een attiek, om het dak daarachter aan het oog te onttrekken. Een origineel soort lijstgevel toont het perceel Mient nr. 19. Het heeft een fraaie gebeeldhouwde natuur- steenen kroonlijst, gedragen door forsche consoles, waartusschen op een banderol het jaartal 1707 prijkt in romeinsche cijfers. Het bekende klassieke orna ment, het acanthusblad, is rijkelijk toegepast. Boven op de kroonlijst staat een merkwaardige gebeeld houwde groep: in het midden op een cartouche- vormig schild pronkt de Alkmaarsche burg, aan weerskanten op schuine banden, die in voluten be ginnen en eindigen, liggen de schildhouders, twee kwaadaardige leeuwen, die heel onbeleefd en on heraldisch hun gestaarte einden naar het stadswapen wenden. Men vertelt, dat dit huis werd gebouwd voor een zekeren mijnheer Leeuwenburg, die aldus zijn naam in steen uitbeeldde. Dat de leeuwen zoo'n averechtschen stand innemen, schrijft de over levering toe aan het feit, dat genoemde heer, ge wikkeld in een proces over een kwestie, ontstaan door het uitsteken boven buurmans erf van de stoere kroonlijst bovengenoemd, door de stad in het ongelijk werd gesteld en toen zijn wraak koelde aan het onschuldige wapen. Een echt patriciërshuis is het gebouw Langestraat 85, het z.g. Moriaenshooft. Deze naam heeft met dit pand eigenlijk niets te maken, slechts de herberg, die eens daar ter plaatse stond, heette aldus. Het voorname huis moet uiterlijk omstreeks 1730 ge bouwd zijn voor het echtpaar Simon Schagen en Cornelia Craft, wier initialen, sierlijk ineengevloch ten, zijn uitgesneden op de benedenpaneelen van de 81 Oud Alkmaar 6

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 98