gevallen slechts door een baksteenen rollaag wordt afgedekt. Houdt men aan deze onderscheiding vast, dan bezit Alkmaar geen enkelen halsgevel, doch alleen klok- gevels. Daarvan zijn er nog tamelijk veel te vinden. Slechts een enkele heeft een wat rijker aanzien: de klokgevel Verdronkenoord 121, goed te bekijken van de Mienterbrug, bezit aanzetten met een ge- styleerd bladmotief en een dito kuif op het gebogen fronton. Een dergelijke kuif kroont ook de frontons van de klokgevels Mient 9 en Koorstraat 35. Overigens zijn alle Alkmaarsche klokgevels van een eenvoudig type. De meeste hebben een gebogen fronton, in het algemeen van natuursteen, een enkele maal van baksteen (Bierkade 11). Een driehoekig fronton be zitten de klokgevels Luttik Oudorp 73 en Verdronken oord 13. Een nog simpeler type toont een der klok gevels bij de Remontrantsche Kerk in het Fnidsen, n.1. een lagen baksteenen top; men vindt dien ook Hekelstraat 17 en 19. Opmerkelijk is, dat bij welhaast alle Alkmaarsche klokgevels de rollaag onderaan begint met een kleine voluut, een ronden, krulvor- mig geornamenteerden aanzet. Slechts een enkele maal ziet men hier een afwijkend versiersel, b.v. Hekelstraat 15 en vergeleken bij bovengenoemde wat rijkere typen (bladmotieven). Het zijn in het algemeen huizen van den winkelier of kleinen burgerman, waaraan deze klokgevels zijn toegepast. De toepassing van natuursteen als ver sierend element, zoo ruim geschied bij den 17de eeuwschen trapgevel, is bij dit soort tot het uiterste beperkt. De gevelsteenen zijn ook verdwenen, op een enkele uitzondering na: de klokgevel Laat 167 draagt in een fries van baksteenen vlechtwerk een steen met het wapen van Amsterdam en die op 't Luttik Oudorp, nr. 53, toont boven de vernieuwde pui een sierlijk steentje met een geblinddoekten ezel en het 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 94