met natuursteenen banden, aan beide zijden van de verdieping, bekroond door rijke kapiteelen. Hierop rust een fries, waarin gebeeldhouwde maskers en engelenkopjes. Deze laatste, gedragen door mooie consoles, dienen tot voetstuk van de pilasters der smallere tweede verdieping, die wederom een fries schragen, ook met gehouwen kopjes gesierd. Op dit fries verheft zich tenslotte het laatste pilasterpaar, dat een driehoekig fronton draagt als bekroning van den geveltop. Elegant zijn de klauwstukken, vooral die van den laagsten trap, waarvan de beneden stukken groote voluten vormen, met festoenen van vruchten beladen. Ze worden geflankeerd door ge beeldhouwde vrouwenfiguren: de Gerechtigheid en de Hoop. De volksmond zegt, dat 't het Geloof en de Hoop zijn en dat er nog een derde beeld op den top heeft gestaan: de Liefde, die echter op een kwaden dag spoorloos verdwenen zou zijnDe vensters in dezen gevel zijn later gewijzigd; oorspronkelijk zijn slechts de driehoekige frontons erboven. Een fraai stuk smeedwerk vertegenwoordigt het kloeke anker, dat met zwierige krullen den vensterdam van de verdieping vult. Deze gevel is zeker een der mooiste van Alkmaar. Het pand, dat eigendom is van de Vereeniging Hendrick de Keyser, heeft inwendig een fraaie 18de eeuwsche kamer op de verdieping. De gevel daarnaast, Mient 27, eigendom van dezelfde Vereeniging, past er goed bij, hoewel hij jonger en veel eenvoudiger is; blijkens de jaarsteenen in het fries dateert hij uit het rampjaar 1672. Een gevel steen midden in datzelfde fries toont een gekroonde rups (of zijdeworm). De verdieping is geheel vlak en ongeleed en heeft boven de (moderne) vensters volgemetselde ontlastingsbogen met natuursteenen sluitstukken. De geveltop, die het type van een ver hoogden halsgevel nadert, vertoont pilasters van bak steen, en klauwstukken met voluten in de trappen 76

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 89