der eerste gebeeldhouwde kopjes hebben. „Modern" aan dezen gevel zijn de door cartouches omlijste, ovale openingen, de z.g. lichten, te weerszijden van het zolderluik, ook wel oeils de boeuf genoemd of „koe oogen". Fraai zijn ook hier de ankers en geestig het fries boven de pui, dat in het midden een gevel steen draagt voorstellend een melkmeisje, terwijl twee jaarsteenen verkondigen, dat dit pand dateert van 1663. Een nog jongeren trapgevel bezit het huis Verdronkenoord 101, hoek Kapelsteeg, dat het jaartal 1693 draagt. De gevelsteen verbeeldt een koeienkop, met onderschrift ,,'t Witte Ossenhooft". Trapgevels met klaiiwstuklcen. De uit de Gothiek voortgekomen trapgevel, dien we zoo veelvuldig zagen toegepast tot ver in de 17de eeuw, vertoont al vroeg een variant, waarin zich in de 16de eeuw van het Zuiden toestroomende renais- sance-invloeden duidelijk uitspreken. In plaats van vele trappen heeft deze variant er maar twee of drie, die aansluiten bij de door pilasters en friezen aangeduide geledingen van deze gevels. De ver- groote trappen worden gevuld met S-vormige, ge beeldhouwde stukken natuursteen, de z.g. klauw- stukken of vleugels. Een vroeg voorbeeld van zoo'n gevel bezit Alk maar in het aan de Mient, nr. 25, recht tegenover de Langestraat gelegen huis „De Kroon". De bak- steenen gevel is rijk versierd. Het in vlechtwerk uit gevoerde fries boven de pui draagt in het midden een gevelsteen met keizerskroon, geflankeerd door twee andere met de wapens van Alkmaar en Hoorn, terwijl ter afsluiting aan weerskanten gebeeldhouwde saterkoppen naar voren steken. Deze gesteund door fraaie consoles dienen op hun beurt tot basement voor de pilasters van geprofileerde baksteen 75

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 88