der zeventiende eeuw. Ze zijn rijk met natuursteenen blokken en banden gesierd en hebben eveneens sterk- geprofileerde waterlijsten naar Haarlemschen trant. De zielloos-gemetselde baksteen bewijst, dat er veel aan de gevels is gelapt en de ingang is een averecht- sche „vernieuwing in ouden stijl" uit de 80-er jaren der vorige eeuw1). Een geestig trapgeveltje bezit het huis hier tegenover, Oudegracht 243, met in het fries van baksteenen vlechtwerk een gevelsteen (waarop jaartal 1623) en gebeeldhouwde leeuwenmaskers. Ook de sluitsteenen in de ontlastingsbogen zijn versierd. Een fraaien trapgevel uit de eerste helft der 17de eeuw bezit het perceel Oudegracht 114. Ook hier zijn boven de vensters van de eerste verdieping ontlas tingsbogen, boven die van de tweede strekken ge metseld, iets wat we aan meer Alkmaarsche gevels kunnen opmerken. Opvallend zijn de sierlijke ankers; hiervan vindt men aan vele andere oude gevels eveneens goede voorbeelden. Een grooten, maar door pleister mismaakten trapgevel treffen we aan op den Dijk, nr. 9, welke op den toppilaster een windvaan, met een ruiter, vertoont. Een eenvoudige trapgevel bezit het „Huis met den Luifel" in de Huigbrouwer- straat, nr. 5. Twee trapgevels heeft het huis hoek Mient-Waagplein, dat ook een merkwaardige, half rond-uitgebouwde trapnis toont. De laatstgenoemde gevels, hoewel niet van jaarstee- nen voorzien, dateeren nog wel uit de eerste helft van de 17de eeuw. In de tweede helft van die eeuw wordt dit type spoedig schaarsch. Een goed voorbeeld van een laten trapgevel geeft de kosterswoning tegenover de Kapelkerk, Kapelsteeg hoek Laat. De natuursteenen blokken zijn hier al verdwenen en alleen nog toegepast in de ontlastingsbogen en strekken boven de vensters, waarvan de sluitsteenen i) In 1943 In ouden trant gerestaureerd. 74

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 87