sprekende zandsteenen blokken, banden en water lijsten. De ontlastingsbogen boven de vensters dei eerste en de z.g. strekken boven de vensters van de tweede en derde verdieping worden eveneens ver levendigd door natuursteenen blokken, waarvan som mige met beeldhouwwerk zijn versierd. In de dam men tusschen de vensters van eerste en tweede ver dieping vallen gevelsteenen op: de hoogste met een boom en het jaar 1607, de laagste met een schip en onderschrift: Int vergulde boot. Een andere belangwekkende gevel, helaas slecht ge restaureerd in 1882, is die van het perceel Luttik Oudorp 90, bekend als het „Huis met de Schopjes", naar den gevelsteen met drie schopjes in het midden van het fries boven de pui aangebracht. Dit fries van steenen vlechtwerk wordt aan weerszijden be ëindigd door natuursteenen blokken, waarin goed- gehouwen leeuwenmaskers. Het geheel is een rijzige gevel en de uitspringende blokken en sterk-geprofi- leerde waterlijsten spreken van Haarlemsche be- invloeding. Anderzijds herinneren de vullingen der boogtrommels: maskers met voluten in den trant van Hendrick de Keyser eraan, dat ook de Amsterdam- sche bouwwijze van die dagen school had gemaakt. Al is de pui met luifel, glas in lood en luiken ver nieuwd, ze past beter bij dit soort gevel dan de moderne puien, waarmede de meeste oude gevels het nu helaas moeten stellen. Een fraaien trapgevel vinden we Fnidsen 111. Hoewel deze gevel, van 1623, na een brand in 1918 is ge restaureerd, doet hij het nog bijzonder goed, vooral gezien van den Zijdam door het „glop" er tegenover. Een gevelsteen boven de pui prijkt met een ster. Drie aaneengekoppelde trapgevels toont het pand Oudegracht 168, oorspronkelijk een particulier huis, later Meisjesschool, nu bestemd voor gemeentelijke bureaux. In oorsprong dateeren ze uit de eerste helft 73

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 86