natuursteen, die zich soms om de twee of drie trappen als z.g. waterlijsten over de geheele gevel breedte voortzetten en aldus de afscheiding tusschen de verdiepingen aangeven. Natuursteenen blok ken verlevendigen dikwijls de zijkanten van de trap pen, de dammen tusschen de vensters en de bogen daarboven. De borstweringen onder de vensters vor men vaak friezen, soms versierd met baksteenen vlechtwerk, dikwijls verlevendigd door in natuur steen gehouwen leeuwenmaskers of in cartouches gevatte gevel- en jaarsteenen. Een variant van den trapgevel vormt de topgevel, die maar twee of drie groote trappen heeft, welke zijn gevuld met meestal S-vormige klauwstukken of vleugels. Het gevelvlak bij dit rijker type is geleed, d.w.z. versierd met pilasterorden naar klassieken trant. Juist het levendige contrast tusschen de witte- of grauw-verkleurde natuursteen en de roode baksteen geeft aan deze echt-Hollandsche gevels hun bijzon dere bekoring en schoonheid, waarbij nog komt, dat men vroeger niet schroomde om sommige orna menten met felle kleuren of met goud nog meer relief te geven. Zoo leende zich dit type voor tal van variaties. We zouden graag willen weten wie de bouwmeesters geweest zijn van deze mooie, oude huizen, maar hun namen bleven onbekend. Wel kunnen we in een kleine stad als Alkmaar invloeden verwachten van het werk van bekende architecten uit de naburige groote steden: Amsterdam en Haarlem. In Alkmaar zijn nog verschillende mooie trapgevels te vinden. Opmerkelijk is het, dat deze vaak door jaarsteenen gedateerd zijn. De oudste is van 1607, aan het perceel Mient 8. Hij is gebouwd in den trant van den bekenden bouwmeester Lieven de Key en bewijst dus Haarlemschen invloed. Hij is versierd met sterk 72

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 85