B. 17DE-EEUWSCHE HUIZEN De 17de eeuw is voor Alkmaar de eeuw van de trap gevels, afstammelingen van 'die uit den tijd der late Gothiek, waarvan dan de pinakels zijn verdwenen. Gevels met in- en uitgezwenkte toplijnen. Van die pinakels vindt men nog een herinnering bij een ander oud type: den gevel met in- en uitge zwenkte toplijnen. De mooiste specimina hiervan zijn te Alkmaar alle verdwenen, maar een enkel voorbeeld bezit de stad nog, zij het van een vereenvoudigd genre. Hierbij zijn de afdekkingen niet van natuur steen, maar van baksteen; naar beneden vormen die rollagen, binnenwaarts zwenkend, groote voluten tusschen pinakelachtige pilasters. Dat dit type zeer oud is bewijst het rechthuisje te Schoorl, dat ook zoo'n gevel bezit, gedateerd 1601, als te Alkmaar het pand St. Annastraat nr. 9, eigendom van deVereeni- ging Oud-Alkmaar. Een zelfden gevel, dik onder de pleister, toont het perceel Bierkade 2. De top-pilaster of -pinakel (de z.g. „makelaar") steunt op een kleine console met leeuwenmasker. Iets dergelijks ziet men trouwens aan vele gevels te Alkmaar, ook aan de getrapte, waar de console dikwijls versierd is met een engelenkopje. Dit is niet enkel ornament, maar het markeert naar buiten het uiteinde van den nokbalk, die door de pilaster tevens wordt vastge drukt. Trapgevels. Hét 17de-eeuwsche type is, zooals gezegd, de trap gevel. De trappen kunnen geheel van baksteen zijn, doch vaak hebben ze geprofileerde dekstukken van 70

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 83