meendt, als hij zig hier ter steede zoude vinden." „Zoo men meendt" zegt de Alkmaarsche kroniek schrijver heel voorzichtig, want zeker weten we hier omtrent niets. In het begin der 17de eeuw woonde er de Drost van het Noorderkwartier Adam Dircksz. Hinderduyn, waaraan nog een aan het gebouw op den hoek ingemetselden gevelsteen herinnert. Immers deze toont het wapen van den Drost: een Jerusalems- kruis, helm met wrong en dekkleeden; helmteeken: twee uitkomende palmtakken waartusschen drie konijnen. Een andere gevelsteen daar draagt een opschrift, dat tot veel commentaren aanleiding heeft gegeven, zonder dat een bevredigende verklaring ge vonden is. Nog een merkwaardig pand, waarvan de geschiedenis teruggaat tot in de 16de eeuw, is het z.g. „Huis met den kogel". Het staat aan de Appelsteeg, maar keert zijn belangwekkendsten gevel naar den waterkant. Deze is een houten puntgevel, waarvan de verdiepin gen naar middeleeuwschen trant oversteken; nog zoo'n houten gevel toont even verder aan den Zijdam de achterkant van het huis Fnidsen 88. Het Huis met den Kogel dankt zijn naam aan het ronde, ijzeren projectiel, dat tegen den houten buitenwand van de tweede verdieping is bevestigd, met eronder het jaartal 1573: herinnering aan de bange dagen van het beleg, toen de kogel, afkomstig uit Spaansch geschut, dit huis binnenvloog echter zonder een der bewoners te kwetsen. Het zou het gezin zijn geweest van den mandenmaker Jan Arendsz., bekend als een der eerste hagepreekers der Hervorming, dat aldus wonderbaarlijk gespaard bleef. Merkwaardig dat dit huis tot voor eenige jaren nog door een manden maker bewoond werd. Vlak hierbij, aan de Kooltuin, achter het huis op den hoek van het Luttik Oudorp, staat nog een oude, helaas gepleisterde gevel, met den schoot aan den 68

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 79