A. 16DE-EEUWSCHE HUIZEN Alkmaar bezit nog enkele panden, die dateeren uit de 16de eeuw. Het meest belangwekkende huis daar onder zou het z.g. Koning Willemshuis aan de Pieter straat kunnen zijn, doch door een te radicale ver nieuwing in 1898 is al het oude en bekoorlijke, dat er aan was, weggerestaureerd. Het keurig geveltje, dat er nu staat is een nette nabootsing van het origineel, maar het leven ontbreekt aan dit koude en stijve portret. Het is erg jammer, want de kleine, smalle gevel was zeer rijk versierd en een mooi voor beeld van burgerlijken bouwstijl uit den tijd der late Gothiek. Het was een trapgevel met door consoles gedragen pilasters en trappen met pinakels van gebakken steen. Boven de verdieping liep een bijzon der aardig fries met gebeeldhouwde koppen; naast het kruiskozijn in den top twee ronde medaillons met een mans- en een vrouwenborstbeeld en erboven nog drie in steen gehouwen maskers. De naam Koning Willemshuis, die het pand in den volksmond heeft, dankt het aan 't feit, dat het met het huis ernaast, op den hoek van de Koningsstraat, tezamen waarschijnlijk een grafelijken ambtenaar tot woning heeft gediend. Inwendig vertoonden beide panden indertijd nog onderdeelen, die op een bijzondere be stemming van dit complex wezen. Eikelenberg zegt, sprekend over Graaf Willem II en diens strijd tegen de Westfriezen: „Dit geschiede in den Jaare twaalf - honderdt twee en vijftig, doe ook door hem op 't einde van den ouden Alkmaarschen vaste grondt, digt bij 't waater van de Miendt ter plaatse, daar nu 't begin van den Dijk en de hoek van de Paardesteeg Koningsstraat) en Pieterstraat gezien wordt, een Huis werdt gestigt te zyner herberging, zoo men 66 i) Alkmaar en zijne geschiedenissen. .R'dam 1747, blz. 64.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 77