gedegen als eenvoudig. Het licht viel er binnen door de ruitjes boven de luifels, die tegen de pui, ongeveer op 2/3 der hoogte, waren aangebracht. De vensters beneden die luifels konden worden gesloten door luiken: van boven door hangende, die daags met een haak tegen de zoldering van de luifel konden worden vastgemaakt; van onder door staande, die neerge klapt en vlakgelegd konden worden op een juk en aldus gebruikt als tafels voor uitstalling van de waren. Doch ook voor dergelijke middenstandshuizen brengt de 18de eeuw hetzij door verbouwing, hetzij door vernieuwing reeds den lijstgevel in zwang, zelfs daar waar dat minder logisch is, n.1. waar de naar den weg gekeerde top door een z.g. wolfseind moest worden afgeschuind. Maar door toepassing van goed- geprofileerde kroonlijsten en fraaie consoles behiel den die gevels veelal toch een zekere waardigheid. Tot ver in de 19de eeuw bleven desondanks de diverse soorten topgevels (de tuit-, trap-, hals- en klok- gevels) in het stadsbeeld overheerschen. Aardig blijkt dit uit hetgeen de reeds eerder geciteerde Zwitsersche journalist Jules Pictet, die in Juni 1822 Alkmaar bezocht, over de stad zegt. Hij vermeldt ook andere, teekenende bijzonderheden, die tezamen een duide lijk beeld geven van het uiterlijk dier oude huizen, waar hij over de stad schrijft: „Elle est fort ancienne et les toits séparés les uns des autres par le sommet et se présentant verticalement, donnent 1'idée de petits clochers, et forment de chaque cöté de la rue une suite de festons d'une grande élégance. L'exté- rieur des maisons est beaucoup plus omé, leurs formes sont plus variées qu'a La Haye, ville toute noble et toute moderne. Les couleurs sont pronon- cées; la briaue conserve le plus souvent sa couleur primitive, quelquefois elle est peinte en jaune ou en vert. Chaque maison donnant immédiatement sur la rue, ressemble beaucoup sous ce rapport aux 62

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 71