een gevelsteen, waarvan het opschrift stichting en bouw van het Provenhuis vermeldt als geschied in den jare 1646. Achter het voorhuis aan het Ritse voort, strekt zich onder één langgerekt dak een rij van acht woningen uit, die met de vensters, waar boven 17de-eeuwsche ontlastingsbogen, uitzicht heb ben op de Lindengracht en aan de binnenzijde uit komen op een grootendeels open galerij met houten tongewelf, rustend op vijf houten, Toscaansche zui len. Zonde, dat dit op zichzelf zoo vriendelijk ge valletje met zijn binnenplaats grenst aan een stijlloos fabrieksgebouw, waarvan de harde, kale muur met geen groen te maskeeren valt. 4. Het Wildemanshofje. Van de 18de-eeuwsche Hofjes is alleen het Proven huis aan de Oudegracht, gesticht in 1714 door Gerrit Wildeman, belangwekkend. Het werd gebouwd rond om een ruime, rechthoekige binnenplaats, welke dus geheel ingesloten ligt tussohen de lage vleugels, waarin de oude vrouwtjes elk haar eigen woning hebben, met recht van gebruik van een deel van den grooten, over het geheele gebouw doorloopenden zolder. Alleen de hoofdvleugel aan de Oudegracht heeft een verhoogd middengedeelte, waarin de regen tenkamer zich bevindt boven den ruimen poortvor- migen hoofdingang. Boven de bouten portiek is een groote steenen nis tusschen beide ramen van de regentenkamer, waarin het levensgroot beeld van een wildeman. Het verhoogde middengedeelte is met de lage partijen aan weerszijden in verbinding gebracht door groote, met horens van overvloed en-relief ver sierde klauwstukken, aan den voet waarvan gebeeld houwde vrouwenfiguren, die de neergaande beweging als het ware opvangen. Men staat hier voor een stuk architectuur, dat in alle deelen van zijn be- 58

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 67