portretten zoowel van een heel oude als van een jongere generatie sieren de vergaderkamer zeker dankbaar zijn, dat ze door de eeuwen met zoo veel piëteit dit belangwekkend gebouw met zijn mooi interieur zoo gaaf hebben bewaard. 3. Het Jutfaashofje of Provenhuis van Margaretha Splinter. Talrijke z.g. Hofjes heeft Alkmaar gekend. Enkele zijn geheel verdwenen, maar het meerendeel bleef leven, al is er een aantal zoo gemoderniseerd, dat ze uiterlijk alle historische waarde verloren hebben, zooals de drie oudste: het Hofje van Teylingen en van Egmond van den Nijenburg, hoek Paternoster- straat en Dubbele Buurt, gesticht 1541, het Huis van Zessen aan de Schoutenstraat, van 1511, en het Pro venhuis van Palinc en van Foreest, van 1540. Het laatste toonde vroeger tegenover het Zevenhuizen een hollandschen trapgevel, maar heeft thans een onaan zienlijk uiterlijk en alleen boven den ingang is een oude gevelsteen bewaard met de wapens van zijn stichters: het echtpaar Pieter Claesz. Palinc en Josina van Foreest en hun dochter en schoonzoon: Wilhelmina Palinc en Andries Willemsz. van Ouds- hoom, genaamd van Sonnevelt. Kostbare familie portretten, welke deze stichting bezit, zijn sinds vele jaren in bruikleen gegeven aan het Stedelijk Museum. De meeste Hofjes dateeren uit de 17de eeuw. Behalve het hiervoor genoemde Huis van Achten verdient daarvan nog de aandacht het Jutfaashofje of Pro venhuis van Margaretha Splinter. Dit staat aan het Ritsevoort op den hoek van de Lindengracht. In zijn niet ongerept gebleven voorgevel vertoont zich in een nis een gebeeldhouwde vrouwenfiguur, die een wapenschild houdt en daaronder bevindt zich 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 65