nen. De erflater was niets te vroeg met zijn laatste wilsbeschikking, want hij stierf reeds op 11 Januari van het volgend jaar. Het Huis van Achten is een laag baksteenen gebouw, bestaande uit drie vleugels, welke een kleine binnen hof, grenzend aan het Hof van Sonoy, omgeven. De zuidelijke vleugel, aan de Nieuwesloot, draagt in het midden een geleden trapgevel met klauwstukken van zandsteen. Boven het in den top aangebrachte raam (verknoeid helaas) prijkt een steen met cartouche, waarop de naam van den stichter en het jaar der stichting, 1656, vermeld worden. Naast het raam is aan iederen kant een nis met goed-gebeeldhouwde figuren: oude, op een stok leunende mannen, die met de vrije hand sohildvormige cartouches vasthouden. De gevels aan de Lombardsteeg en de Veerstraat zijn eenvoudig en sober. Des te verrassender is het inte rieur, dat grootendeels bewaard is gebleven en dat veel belangwekkends vertoont: rijk snijwerk in de vestibule, een gesneden, laat 16de-eeuwsche schoorsteenfries in een der provenierskamers en een gebeeldhouwde eikenhouten schouw in de regen tenkamer. Ook de aankleeding, met eenige goede oude meubelen (slechts de stoelen in de regenten kamer vallen uit den toon) en vooral met een groot aantal geschilderde portretten, afkomstig uit het bezit der van Nordingens, draagt ertoe bij het inwen dige tot iets bijzonders te maken. In de galerij langs de binnenplaats valt het mooie metselwerk op, vooral de baksteenen boog van het eenvoudige poortje, dat naar den noordelijken vleugel voert, treft door praeh- tigen vorm en warme kleur. Men meent hier nog iets te speuren van de sfeer van een ouden kloostergang, doch we weten te goed, dat van het Witte Hof niets kan zijn gebleven. Het is te duidelijk de 17de eeuw, die hier op alles haar stempel drukte. In ieder geval mogen we den Heeren Regenten de geschilderde 54

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 63