een hardsteenen poort uit het begin der 17de eeuw toegang verleent. Het poortje is werkelijk fraai, in klassieke vormen, met pilasters en driehoekig fronton, rijk geornamenteerd. In dit fronton prijkt trots, als herinnering aan den Amsterdamschen patriciër die hier eens woonde, het wapen der familie Bardes. Dit mooie poortje staat vlak naast den westelijken vleugel, die het meest belangrijk is. Oorspronkelijk toonde deze aan de Nieuweslootzijde twee met na- tuursteenen blokken versierde baksteenen trapgevels, maar één heeft helaas zijn top verloren. Dat dit gedeelte oud is bewijst een zandsteenen boog van laat-Gothisch profiel, die boven de straat uitsteekt: het is de bovenkant van een nu dichtgemetseld waterpoortje uit den tijd toen de Nieuwesloot haar naam nog eer aandeed. Inwendig heeft deze vleugel veel details bewaard, die ons brengen in de sfeer der 17de en 18de eeuw. Het middengedeelte van het complex is minder be langwekkend, maar door zijn eenvoud past het zich toch zonder stoornis aan. De oostelijke vleugel dateert uit het jaar 1705 en toont een verhoogd midden gedeelte, karakteristiek voor 18de-eeuwsche Hofjes. Oud en vertrouwd doet de binnenplaats aan met den door geschoren lindeboomen omgeven tuin. Mooi is het hoekje aan den voet van den leutigen toren. Stemmig en intiem is het geheel met de oudjes, die bij mooi weer zich buiten zonnen en alles ademt een weldadige kalmte, die ons voor een oogenblik den eigen onrustigen tijd doet vergeten. 2. Het Huis van Achten. Aan de Nieuwesloot, onmiddellijk aansluitend bij het Hof van Sonoy, maar met zijn hoofdingang in de Lombardsteeg, staat het z.g. Huis van Achten of 52

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 61