5. De Stadstimmerwerf. In den jare 1562 in Mei „en op den 31 derzelve Maendt werdt geresolveerteen Huis en Erf, eer tij ts een Runmolen, aan 't einde van de Leet (Laat) te koopen, om daer van te maken een Fabrycq-huis om 'sStadts materialen te bergen." J) Ziehier, door Alkmaars kroniekschrijver geboek staafd, de vestiging van de Stadsfabriek, voorganger van de tegenwoordige stadstimmerwerf, de bureaux en magazijnen van den Dienst van Openbare werken, op het Zuideinde van de Laat. Voert thans een Direc teur het beheer, vroeger was dit in handen van de fabriekmeesters, die telken jare nieuw werden aange steld. Zoo lezen we, dat anno 1556 Louris Wouters en IJs brand Franse die eer genoten „op een Jaerwedde van zes guldens." De zorg voor het uiterlijk der stad was hun toevertrouwd. Zij drukten hun stempel op ge bouwen en huizen, op de rooilijnen van straten en grachten, op bruggen, sluizen en wallen; zij hebben de stad helpen maken en bouwen. De Stadstimmerwerf, zooals wij die nu kennen, is een gebouw met twee vleugels, blijkens het jaartal boven een der ingangen dateerend van 1726. Het heeft één verdieping; opvallend is de op halve hoogte van den gevel aangebrachte kroonlijst, door consoles gesteund, die wonderlijk genoeg tusschen de twee hoofdingangen niet doorloopt. De lange, rechte gevel wordt nu beëindigd door een eenvoudige, vlakke kroonlijst, die ter hoogte van de genoemde ingangen boogvormige verhoogingen vertoont. Sober is alles, maar toch heeft het gebouw karakter, omdat het uiterlijk eerlijk getuigt van het doel waartoe het is bestemd. i) EikelenbergBoomkamp, t.a.p., blz. 142. Eikelenberg beeft zich. bier vergist, want volgens het oudste resolutieboek van de vroedschap, dat ibewaard bleef, werd dit besluit geno men op 22 Juni 1562. 49 Oud Alkmaar 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 58