oefenterrein, dat nü nog het Doelenveld heet. Het gebouw der oude schutterij is verdwenen, dat der jonge, de „Nieuwe Doelen", bleef gespaard, zij het niet gansch ongerept. Vooral het voorgebouw moest menige veer laten. Het gaafst bewaard bleef de rechthoekig hierop aansluitende vleugel aan de zijde van het Doelenveld, vanwaar men het geval op zijn voordeeligst ziet. Dit gedeelte, dateerend uit de 17de eeuw, is een echt product van Hollandsche renaissance, opgetrokken in baksteen, verlevendigd door natuursteen. In het benedendeel van den hoofd gevel, tusschen de vensters, ter hoogte van boven- en onderdorpel en in het midden ter hoogte van het kalf (helaas verdwenen, daar de oude kruiskozijnen door schuiframen vervangen werden) zijn doorloo- pende banden en voorts vertoont zich de natuursteen in blokjes aan weerszijden van de vensters, in de ontlastingsbogen daarboven, op de hoeken van het gebouw en in de middens der trappen van den top gevel opzij. De terugliggende hoogvelden boven de ramen beneden zijn gevuld met beeldhouwwerk: dat in het midden vertoont een leeuw, als schildhouder van het wapen van Jeruzalem. Een achtkant torentje met spits tusschen hoofdgebouw en vleugel ver levendigt het geheel. Toen de schutterij nog in vollen fleur was, sierden vele goede schutterstukken het interieur. Aan het einde der 18de eeuw is wat nog te redden viel over gebracht naar het Stadhuis, later naar het Stedelijk Museum. Het gebouw zelf is naderhand voor allerlei doeleinden gebruikt en misbruikt. Moge nog eens een passende bestemming gevonden worden voor dit historisch monument, dat, hoe ook gehavend, dan op waardiger wijze de herinnering zal mogen levend houden aan dat krijgshaftig pronkstuk der burgerij de aloude Alkmaarsche schutterij. 48

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 55