toenemend verkeer te land moesten worden ver breed, dreigde de toren een sta-in-den-weg te worden. Men heeft toen den driehonderdjarige goed en stevig ingepakt en hem op 29 Juli van dat jaar een paar meter verrold, zoo voorzichtig, dat het uurwerk rustig bleef doorloopen. Aldus werd dit pittoresk exempel van echt-Hollandsche renaissance bewaard en houdt nog immer de wacht aan het water van de Voormeer, dat zijn beeld weerspiegelt, even trouw als in den tijd van tollen en accijnzen. 4. De Nieuwe of St. JSebastiaansdoelen. De burgerwacht in vroeger tijd vormde de schutterij. Men kent natuurlijk die stoere, oude vaderlanders in hun fleurige kleeding, met kleurige sjerpen over de breede schouders en groote hoeden met zwierige pluimen op 't hoofd of in de hand: talrijke schilde rijen van onze beste 17de-eeuwsche meesters toonen ons levensgroot en levensecht de vendels boogschut ters en kolveniers, hun kapiteinen en hun luitenants, hun vaandrigs met sierlijk-gedrapeerde vlaggen, hun provoosten met kunstig-bewerkte, met ebbenhout ingelegde of met zilver beslagen staven trotsch over den arm en tenslotte meest bescheiden op den achtergrond, maar toch onmisbaar den kastelein of zijn jongen, die den wijn uit een slanke kan met een weidschen zwaai gieten in de groote bekers en bokalen. Alkmaar ging oudtijds prat op het bezit van twee doelens: de oude of St. Joris- en de nieuwe of St. Sebastiaansdoelen en men sprak dienovereenkomstig van de „oude" en de „jonge" schutterij. In de Papen straat, die al vroeg haar naam verloor en tot Doelen straat werd herdoopt, stonden de gebouwen, waarin elk der schutterijen een eigen onderkomen had; daarachter hadden ze allebei uitgang naar één groot 46

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 53