geren deed bouwen onder leiding van den timmerman Pieter Cornelisz. Kunst. Geheel origineel was deze Kunst hier niet. De toren is in zijn bekroning dui delijk een navolging van den door Joost Jansz. Bil- hamer dertig jaar eerder ontworpen toren van de Oude Kerk te Amsterdam, maar dat neemt niet weg, dat zijn slanke spits uit het silhouet van de stad niet meer weg te denken is. Dierbaar en vertrouwd is ook de klank van zijn klokken, die, wanneer de stadsbeiaardier het carillon bespeelt, een feestelijke stemming strooien over het wijde plein, over de grachten en in de smalle straten van Alkmaars oude marktkwartier. 3. Tiet Ac,cijnshuis. Een stad was vroeger een staat in 't klein, waar binnen men zich niet zonder meer vestigen kon; waar de burgers in hun handel en wandel aan tal- looze voorschriften gebonden waren. Leven en bedrijf waren er allerminst vrij. Het regende reglementen en keuren in „dien goeden, ouden tijd". Ook de in- en uitvoer, vooral en juist van de meest-noodzake- lijke levensbehoeften, waren aan allerlei beperkende bepalingen en meer of minder malsche belastingen onderworpen. Men kende accijnzen („excijsen" heette 't meestal) op bier en wijn, op koren en vleeseh, op hout en turf, op laken enzDe toegangswegen waren gebarricadeerd door hameien en poorten, waar al wat passeeren wilde, kon worden tegengehouden en gecontroleerd. De Alkmaarsche poorten zijn alle verdwenen; één hamei, n.1. die van de Schermerpoort staat er nog. Dit z.g. Schermerhek wordt gevormd door twee hardsteenen, vierkante pijlers, met en- relief gehouwen schilden waarop de wapens der in het jaar der oprichting, 1712, fungeerende burge meesters zijn geschilderd. Boven op elke zuil troont 44

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 49