vloeiden, met hogels getooid en bekroond door een kruisbloem, waarnaast aan weerskanten wapen schilden zwevend waren aangebracht. De voet van bergsteen, thans met drie gelijke, rondbogige ingangen, draagt een verdieping en een top, opgetrokken in baksteen met zandsteenen ban den. De verdieping met de twee geledingen van den top vertoont een compositie in klassicistischen stijl, waarbij het verticale element wordt geaccentueerd door halfzuilen, van onder naar boven respectievelijk van de Dorische, Ionische en Korinthische orde, ter wijl het horizontale spreekt in de door deze zuilen gedragen friezen, waarvan dat der eerste verdieping prijkt met het door den rector der Latijnsche school, Ludolf Potter, ontworpen opschrift: S. P. Q. A. RESTITVIT VIRTUS ABLATAE JVRA BILANCIS. De top, met natuursteenen rollagen van een in- en uitzwenkende belijning, is geornamenteerd in den trant van Hans Vredeman de Vries. Prijkt de ver dieping in elk der drie traveeën met van kruis kozijnen voorziene vensters, de eerste geleding van den geveltop bevat in de breede middentravee het en-relief gebeeldhouwde stadswapen; het veld daar boven toont een tegeltableau met een op den handel slaande allegorische voorstelling, een product van 1884, nazaat van vroeger daar ter plaatse aange brachte schilderingen. De renaissance was niet bang voor kleuren en aan dezen gevel zijn vele ornamen ten met verguldsel opgesierd, wat een bijzonder levendig effect maakt. Na den bouw van deze aardige en waardige waaghalle zette het stadsbestuur de kroon op het werk, toen het in de jaren 1595—1599 na afbraak van den ouden toren van het v.m. H. Geesthuis een nieuwen, hoo- 43

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 48