2. De Waag. Weer een gebouw met een lange en bewogen geschiedenis. Ook letterlijk en figuurlijk een belangrijk middelpunt en wel van dat stadsdeel, waar de markten worden gehouden en de handel tiert; bovenal symbool van de stad als marktcentrum voor de producten uit haar omstre ken, allereerst voor de kaas, waaraan zij een wereld beroemdheid te danken heeft. De Waag en de kaas markt zijn door een lange historie onafscheidelijk verbonden. Vanouds boden zij aan vreemdelingen blijkbaar een aantrekkelijk schouwspel. Hoor b.v. den Zwitser Jules Pictet, die in Juni 1822 er een bezoek bracht: „C'est surtout a la foire, ou marché aux fromages, qui a lieu toutes les semaines, qu'il est piquant de contempler cette superbe population. Elle y accourt de toutes les parties du pays, soit en bateau soit en voiture, et elle s'entasse au bord d'un des canaux sur une petite place, oü une énorme balance pèsetout le commerce de la ville. Mille bateaux arrivent des campagnes, chargés de cette précieuse denrée; mille autres la leur enlèvent pour la disper ser dans les principales villes, et surtout pour en charger les vaisseaux qui doivent la transporter aux extrémités du monde." 1) Gelukkig: dit stuk verleden leeft nog. Wie Alkmaar goed en volledig wil leeren kennen moet het zien niet alleen op zijn Zondagsch, maar vooral op zijn Vrijdagsch, wanneer de kaasmarkt gehouden wordt en rondom de Waag alles leven en beweging is. Wel is het tafereel minder bont en kleurig dan vroeger, niet zóó pikant en pittoresk als Pictet het eens zag, maar toch zelfs in deze tumultueuze tijden altijd fleurig en aantrekkelijk, al dreigen de vreem- 39 i) Notes sur la Nord-Hollande, 2-ième éd„ Genève 1828 blz. 23.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 44