z.g. Schermerkast, waarin het archief van de Scher mer bewaard werd en die nu nog een pronkstuk is van het Stadhuis, getuigt hoe reeds vanouds dijk graaf en heemraden van dien polder hier een vaste vergaderplaats hadden. Van die vroegere inwendige inrichting is thans weinig meer over. Door ingrijpende verbouwingen, vooral door die van 1910 onder leiding van de archi tecten Jan Stuyt en G. Looman, is van het oude interieur niet veel meer terug te vinden. Wel is er naar gestreefd iets van de oude, eerbiedwaardige sfeer in het gebouw te bewaren, door de belangrijkste vertrekken in oude stijlen in te richten en te stof- feeren en door hiertoe zooveel mogelijk gebruik te maken van echte antieke fragmenten: onderdeelen van betimmeringen, schouwen, wandbekleedingen, plafonds e.d. Het is en blijft echter grootendeels imitatie. Zoo kreeg de Raadzaal een Gothisch gewaad, de Polder- kamer een renaissance-aankleeding. De Burgemees terskamer ademt 18de-eeuwsche sfeer, de z.g. Nierop kamer pronkt nog met een origineel houten plafond, beschilderd in 1634, andere vertrekken zijn moderner of hypermodem of vertoonen een mengeling van stijlen en stijlonderdeelen. Maar ondanks al die be denkelijke dingen heeft het gebouw zijn karakter van historisch monument behouden en draagt onuit- wischbaar de kenmerken van de belangrijke bestem ming, die het door de eeuwen heeft gehad als zetel van zoovele gewichtige besturen, die raad- slaagden en beslisten over het wel en wee van de stad en haar wijde omgeving. 38

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 43