B. WERELDLIJKE GEBOUWEN 1. Het Stadhuis. Zooals de Groote Kerk voor Alkmaar een middelpunt was van geestelijk en kerkelijk leven, zoo was het Stadhuis dit op wereldlijk gebied. Jammer genoeg bleef het gebouw lang niet gaaf bewaard. Talrijke verbouwingen in den loop der eeuwen en minder gelukkige restauraties in jonger tijd hebben van het origineel, gebouwd in de jaren 15091620, weinig overgelaten. Plaatst men zich in de Langestraat tegenover het Stadhuis, dan ziet men duidelijk hoe de gevel bestaat uit twee geheel verschillende gedeelten. Het breede oostelijke, geflankeerd door een toren, met dakkapellen en traptaordes, draagt hoezeer geschonden het onuitwischbaar kenmerk van zijn ontstaan in den tijd der late Gothiek; het westelijke, smallere is gebouwd in den strakken, klassieken trant van het einde der 17de eeuw en draagt een kroonlijst met attiek. De deur van dit gedeelte is gevat in een natuursteenen portiek, waarboven op pilasters twee beelden staan: de waarheid en de gerechtigheid, terwijl nog hooger, te weerszijden van het venster boven den ingang, tegen den muur ge beeldhouwde festoenen prijken met de wapens der in het bouwjaar fungeerende burgemeesters. Tusschen de pilasters boven de deur een opschrift in het latijn, meldend, dat dit deel van het stadhuis in 1694 her bouwd werd toen het door ouderdom in verval was geraakt. We mogen wel aannemen, dat hier op den hoek van de Schoutenstraat (sprekende naam!) het oudste stadhuis stond, waarop de Alkmaarsche kroniek schrijver Boomkamp doelt, wanneer hij vertelt O 35 i) EikelenbergBoomkamp, t.a.p. blz. 45.

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 38