en het jaartal 1695, versierd met ornamenten naar klassieke motieven. Ook de eikenhouten preekstoel is een geschenk van een vrijgevig gemeentelid, Daniël Rademaker, wiens wapen evenmin ontbreekt. De doopbanken dragen en-relief gesneden zinnebeeldige voorstellingen. Alles knap houtsnijderswerk, getui gend van gedegen vakmanschap. Jammer genoeg is het mooiste meubel: het groote, praohtig-bewerkte eikenhouten doophek in 1874 voor f. 350.aan een antiquair verkocht. Nu prijkt het in het Victoria and Albertmuseum in LondenBoven den hoofdingang staat op een galerij het orgel, waarvan de kast is uitgevoerd in rococo-stijl; het werd gebouwd in 1754. In het midden van de kerk hangt een zeer fraaie, veelarmige, koperen kroon, waarop 24 kaarsen kun nen branden. De Remonstrantsche kerk, achteraan in het zeer smalle Fnidsen, zou men achteloos voorbijloopen, indien niet de breede steeg tusschen twee een voudige oude huizen met aardige halsgevels welke erheen voert, een ingang bezat, die een sierlijke, gesmeed-ijzeren bekroning draagt, waarin met zwierige krullen de vergulde initialen R en K met het jaartal 1728 te lezen zijn. De rechthoekige kerk, gebouwd in 1658, ligt geheel ingesloten en heeft uit wendig niets bijzonders. Inwendig is alles eveneens simpel, zooals men kan verwachten van een ge meente, die ontstond in tijden van godsdienstige verdeeldheid en onderdrukking en die met weinig geld en veel armen vaak moeilijke jaren doorwor stelen moest. Eigenaardig, maar verklaarbaar in een zoo beperkte ruimte, is de 18de-eeuwsche galerij, geschraagd door houten kolommen. Dergelijke zuilen droegen tot ver in de 19de eeuw ook de houten gewelven; nu echter blikt men, jammer genoeg, op tegen een modern stuc-plafond. Van gedegen eenvoud is het eikenhout Oud Alkmaar 3 33

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 36