karakter spreekt nog slechts schuchter aan den westgevel, waar zich het portaal van den hoofdingang bevindt, met erboven een nis in het kader van een sierlijken natuursteenen boog, die op zijn smallen top een kruisbloem draagt. Het geestige koepel torentje met uur- en slagwerk boven op het zadeldak dateert uit den tijd der herbouw na den grooten brand. In dienzelfden tijd is ook het inwendige van de kerk vernieuwd. Het geheel is zeer stemmig en sober gehouden. Slechts hier en daar, zooals aan preekstoel en orgel, spreken rijker details en getuigen hoe smakelijk en elegant de sierkunst nog was in de 18de eeuw. 3. Overige oude kerken. Behalve de beide hierboven besproken oude kerken, nu sinds eeuwen in gebruik bij de Hervormde Ge meente, bezit Alkmaar nog enkele kerkgebouwen, na de Hervorming opgericht, die door de Overheid slechts oogluikend en schoorvoetend toegelaten uiterlijk weinig opvallends vertoonen, maar waar inwendig nog veel getuigt van de vaak bewogen historie dezer kleine gemeenten. Op de Oudegracht, daar waar het minder deftige deel begint, op den hoek van de Baangracht een „zijtak" van de Oudegracht, onder een steenen „sluis" door uitmondend in den stadssingel staat sinds 1692, zooals het jaartal in Romeinsohe cijfers boven den ingang aangeeft, de bescheiden kerk der Luther- sche gemeente. Een in baksteen opgetrokken, recht hoekig gebouw met vlakke muren, zonder opsmuk, alleen zijn bijzondere stemming verradend door de hooge, in de 19de eeuw gemoderniseerde vensters en de door z.g. korfbogen gedekte hoofd- en zij-ingang. Deze laatste heeft een portiek met het in eikenhout gesneden wapen van den schenker, Pieter Haerboe 32

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 33