dingen geschilderd tafereel vertoonen: de triumf van Saul na het verslaan van Goliath door David. Er is ook nog een veel kleiner orgel, in het noordelijk deel der kooromgang, dat reeds dateert van 1511 en dat volgens een er naast opgehangen latijnseh vers vervaardigd werd door Hans van Coblentz. De pa- neelen der borstwering zijn gesierd met wapens, omgeven door rijke, in hout gesneden ornamenten. De orgelkast is overtopt met een sierlijke, drie ledige pinakelbekroning, alles in den stijl der late Gothiek. Nog een derde orgel is er eens geweest, dat was bevestigd aan den muur boven den hoofdingang. Dit dateerde uit de 16de eeuw, in de eerste helft der 17de werd het mechaniek gesloopt. De leege orgel kast ziet men nog op een schilderij van P. Saen- redam, thans in het Museum Boymans. Geslacht na geslacht heeft deze Alkmaarsche kerk zien komen en gaan. Vier eeuwen lang werden de regenten der stad en alle burgers, die maar eenigs- zins gegoed waren in deze kerk begraven. De steenen, die hun grafkelders en graven dekken, vormen dicht aaneen en overal den vloer van het gebouw. De op schriften en figuren op die zerken geven door al die tijden een bloemlezing van stijlen, van den nabloei der Gothiek, door de rijke weelde van renaissance en barok tot de sobere nuchterheid van het begin der 19de eeuw. Hier liggen priesters begraven en predi kanten, zakenlieden en zeevaarders, deftige patri ciërs en eenvoudige ambachtsluiden, hier rusten onder honderden grafzerken de gebeenten van gansch een burgerij, die in de stad eens leefde en werkte en die haar geschiedenis heeft gemaakt. Een historie van vijf eeuwen spiegelt zich in dit gebouw, dat met recht mag gelden als Alkmaars meest be langrijk en grootsch monument. i) Belonje, Genealogische en Heraldische Merkwaardigheden N.H. dl I. 30

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 31