Die Mient is een grachtje, goeddeels overwelfd door een breede, steenen brug. De gebogen rug biedt ruimte als een klein plein en daarop werden vroeger allerlei markten gehouden' en nu worden er in December nog kerstboomen te koop geboden en dennengroen en hulst. Als 't Kermis was stonden daar kramen, waar men poffertjes of wafels kon eten, waarvan men den geur nooit vergeet en ook stonden er stalletjes met paling en andere, meer hartige heerlijkheden. Veel zou die Mienterbrug ook kunnen vertellen van volksoploopen: toen er terecht stellingen werden gehouden en toen de kaak er stond, waaraan boosdoeners gesteld werden tot hun eigen schande en tot spot van hun medeburgers. Bij feeste lijke gelegenheden verrees er een muziektent en werd op de brug gedanst en gezongen. Daarvan kan ook haar tweelingzuster, de vlak erbij over het Verdronkenoord gelegde Steenenburg, ver halen doen. Oorspronkelijk was zij veel sterker ge welfd dan de Mienterbrug en heette Hooge Steenen- brug: de koetsiers konden er met rijtuigen haast niet over, zeker niet 's winters wanneer ze als een glijbaan zoo glad was door sneeuw of ijzel. Ze werd door onze grootvaders tenslotte zoo gevaarlijk geacht, dat in de tachtiger jaren der vorige eeuw het stadsbestuur, bezorgd voor de veiligheid der burgerij, radicaal in greep en den ronden rug deed vervangen door een totaal vlak brugdek: de Hooge Steenenbrug werd de Platte, terwijl voortaan de Mienterbrug in den volks mond als de Hooge werd gedoodverfd. Tusschen deze rivalen, aan de Noordzijde van het Verdronkenoord, waar dit zich ombuigt naar de Mient, ligt de Visch- markt, bestaande uit twee galerijen, vroeger door houten, thans door minder sierlijke, erg nuchtere ijzeren kolommen gesteund en gedekt met leien daken. Op de bekapping van de galerij aan de waterzijde, prijken de beelden van een visscher en 16

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 17