op de tegenwoordige Paardenmarkt het Minderbroe dersklooster en aan de Nieuwesloot het klooster van de H. Maria van Nazareth of Jonge Hof en het klooster van St. Maria Magdalena of Witte Hof. Reeds in de eerste jaren van den 80-jarigen oorlog werd een begin gemaakt met een belangrijke uit breiding, welke gepaard ging met den aanleg van nieuwe verdedigingswerken rondom de stad, hetgeen geschiedde volgens plannen van den bekenden vestingbouwkundige Adriaen Anthonisz. (Zie in deze serie: W. H. Schukking, De oude vestingwerken van Nederland) In 1573, toen de Spanjaarden, na Haarlem te hebben veroverd, het beleg voor de stad sloegen, waren de vergrooting en fortificatie in vollen gang en bij lange na niet gereed. Er waren nog vele jaren gemoeid met de algeheele voltooiing. Het is de door Adriaen Anthonisz. geteekende kaart, door Cornelis Drebbel „in 't koper gebracht", die ons vol trots de stad toont, zooals zij was in den jare 1597. Daar zien we de stad in vogelvlucht voor ons met haar uitbreidingen naar het westen, zuiden en oosten, omvat door haar nieuwe omwalling met negen bolwerken en zes poor ten. De Kanisstraat gedeeltelijk, het Ritsevoort ge heel en meer naar het oosten b.v. de zoutketen zijn binnen de stad getrokken en vooral aan die oostzijde is veel veranderd: de Voormeer is daar binnen de omwalling gekomen en de door aanplemping ge wonnen gronden zijn al met huizen bebouwd. Voer een paar eeuwen was aan de stad definitief vorm en gedaante gegeven en buiten de poorten en muren werd weinig of niet gebouwd. Wel was het stadsbestuur reeds vroeg in de 17de eeuw begonnen bezuiden de stad, buiten de Kennemerpoort, waar op de zandige gronden al vanouds wat holle weg getjes liepen tusschen begroeide walletjes langs i) Zie achter in dit boek. 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 11