van de 17de eeuw. Deze gevel demonstreert Amster- damschen invloed en wel van de school van Ving- boons. Van de eerste verdieping stijgen langs den baksteenen gevel, door natuursteenen consoles ge steunde, baksteenen pilasters omhoog, waarvan de twee buitenste zich voortzetten tot de hoogte van de dakgoten, waar ze in Dorische kapiteelen eindigen, die geprofileerde lijsten dragen, doorloopend tot tegen het binnenste stel pilasters. Dit paar klimt om hoog tot in den geveltop en eindigt daar in Ionische kapiteelen, die een korte kroonlijst torsen, waarop een segmentvormig fronton staat met in 't midden een steenen siervaas. In het bovendeel van den gevel top prijken, aansluitend tegen de pilasters, prachtige klauwstukken, aan hun voet vergezeld van eenzelfde soort siervaas als op 't fronton staat. Het vliering venster tusschen de pilasters is omrankt met een festoen van vruchten, dat aan in steen nagebootste ringen werd opgehangen. In het benedendeel van den geveltop, waarvan de lage trap gevuld wordt door kleinere klauwstukken, vallen de ovale zolder vensters of lichten op met elegante cartouches om lijst. Alle versierende elementen zijn uitgevoerd in gehouwen steen. Met recht mag deze sierlijke gevel, die bovendien gaaf bewaard bleef, meetellen als een der mooiste, die de stad nog bezit en het Gemeente bestuur deed goed werk door indertijd dit pand aan te koopen en het aldus in bijzondere bescherming te nemen. Poortjes. Niet alleen op de hoofdingangen van belangrijke gebouwen en voorname huizen werd vroeger een bijzonder accent gelegd door ze te plaatsen in een gebeeldhouwde omlijsting, een z.g. portiek, maar ook 89

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 110