van het noordelijk deel, hoek Houttil-Peperstraat- Voordam, bewaard bleef. Het is in baksteen opgetrok ken, met zandsteenen hoekblokken en in de muren nog vele oude rondboogvensters. Een gevelsteen geeft het bouwjaar: 1647. Aan den waterkant toont een andere gevelsteen een oranjeboom, welke eveneens prijkt op den bodem van een massief-steenen bier tonnetje, dat aan de zijde van de Peperstraat midden op de daklijst ligt. In de eerste helft der 19de eeuw werd het gebouw al gebruikt als vellenploterijsinds 1846 doet het dienst als kaaspakhuis. Een brouwerij herbergde tot voor kort ook het statig gebouw Bierkade 7. Met zijn breeden hoogen gevel, bekroond met een door forsche consoles geschraagde lijst met in het midden het jaartal 1716, maakt het op 't eerste gezicht den indruk van een groot heerenhuis en als zoodanig zal het oorspronkelijk ook zijn ge bouwd. Maar reeds van 1826 tot 1834 was er een brouwerij in gevestigd, daarna tot 1843, na een al- geheele verbouwing werd het opnieuw brouwerij, waarvan de naam „De Burg" en zijn verzinnebeelding en relief nog prijken in een dichtgemetselde venster nis boven de portiek van den ingang in 't midden van den gevel. In deze laatste van de Alkmaarsche brouwerijen werd vroeger het milde kaasdragersbier gebrouwen, dat op feesten van dit gilde geschonken werd en zonder ernstige schade rijkelijk gedronken. Wandelend door de stad langs Kooltuin, Luttik Oudorp, Fnidsen en de oostelijke einden van de Laat en Oudegracht kan men nog verschillende oude pak huizen ontdekken: eenvoudige, onopgesmukte gevels, maar toch opvallend door den doeltreffenden stijl, de weloverwogen plaatsing van vensters en deu ren en de juiste verhouding van de grootte dezer openingen tot het gevelvlak. Een bijzonderen gevel heeft het pakhuis „De Vigilantie" op het Verdronken- oord, hoek Zoutsteeg, dat dateert uit de tweede helft 88

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 105