benedenvertrekken ontbreken boven de deur en schoorsteen ook niet de bekende z.g. grauwtjes. Gaaf bewaard bleef ook het statige patriciërshuis Langestraat 104, dat dateert van 1744. De hooge voorgevel is geheel van natuursteen een unicum voor Alkmaar en bezit breede, geblokte hoek- pilasters van de z.g. kolossale orde, die de kroonlijst dragen. De iets vooruitspringende middenrisaliet vormt met rijk beeldhouwwerk één sierlijke omlijs ting van deur en vensters daarboven, reikend tot de kroonlijst en toont daar, in kloekgehouwen ornamen teering, het alliantie-wapen De Dieu-Lacroix. In wendig valt het vele- fraaie stucwerk op, in den sier lijken en speelschen trant van het midden der 18de eeuw. Een anderen, eenvoudiger baksteenen gevel met rechte kroonlijst, hoekpilasters en versierde midden travee vindt men Langestraat 53 (gebouw van de Rotterdamsche Bankvereeniging)ook deze dateert uit het midden der 18de eeuw. Uit dienzelfden tijd stamt de gevel Doelenstraat, hoek Nieuwesloot (thans bioscoop), waarvan de middenpartij merkwaardig is: boven een portiek met Ionische pilasters verheft zich een door krachtige, fijn gebeeldhouwde consoles ge dragen arkel, bekroond door een driehoekig fronton. Bijzonder mooi is de zware, eikenhouten deur, met een weelde van snijwerk versierd. Uit de tweede helft van de 18de eeuw dateert het huis Oudegracht 184; wederom met rechte kroon lijst, doorgaande pilasters en een dubbele deur in het midden, gevat in een geornamenteerde omlijsting. Dit huis bezit nog een verhoogde stoep een der weinige, die Alkmaar nog rijk is! maar de elegante ijzeren leuningen, die ertoe behoorden, zijn sinds kort verdwenen. Jonger, van omstreeks 1800, is het huis Oudegracht 204, waarvan de midden risaliet belangrijk is vanwege de gebeeldhouwde 85

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 102