vensters. Boven de kroonlijst rijst een met fraai snijwerk versierde, zware, houten attiek, die in het midden boven de arkel een rijke, gebeeldhouwde groep vertoont. In wendig is het huis prachtig be waard gebleven en toont het een overvloed van inte ressante details uit den tijd van overgang van den Lodewijk XIV- naar den Lodewijk XV-stijl. Hoe ver zijn we hier af van het 17de-eeuwsche interieur met zijn veelvuldige toepassing van ongeschilderd, warm- kleurig eikenhout, zijn onbekleede muren boven hooge lambrizeeringen, zijn door moer- en kinder balken gedragen zolderingen, zijn met witte en zwarte tegels belegde vloeren, zijn kleine vensters, smalle gangen en nauwe trappen! De 18de-eeuwsche patri ciërswoning heeft breede gangen en ruime trappen huizen met wit marmer bevloerd, groote vertrekken met lage lambrizeeringen en met damast of velours bespannen wanden, plafonds gesierd met in zwierige, gesneden lijsten gevatte schilderingen of uitgevoerd in rijk-geornamenteerd stucwerk. Het hout, zelfs al is dit nog meestal eikenhout, wordt wit geverfd of tenminste in een lichte, teere tint en de hooge deelen bovendien vaak verguld; de ramen zijn hoog om zooveel mogelijk licht toe te laten in de ruime en diepe vertrekken. Het „Moriaenshooft" is nog een gaaf exempel van zoo'n 18de-eeuwsch huis, al wordt het niet meer door een particulier bewoond. Prachtig is overal het rijke, ranke snijwerk aan deuren, lambrizeeringen, betim meringen en plafonds. Vol charme is het smalle, hooggewelfde vertrekje in de arkel, waar de pilasters zeer kwistig-versierde, kunstig in eikenhout gesneden kapiteelen dragen. Acanthusblad, schelpmotief en entrelacs keeren telkens in allerlei onderdeelen terug. Mooi zijn de stookplaatsen, met mantels van mar mer of hout, rijk-bewerkt, met op de boezems ranke omlijstingen voor spiegel of schildering. In een der 83

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 100