het volgende afdrukken„dat ons land ook in vroeger eeuwen nimmer een gunstigen bodem voor de ontwikkeling van het kloosterleven heeft geboden". Het tegenovergestelde is immers waar! Wij mogen gerust zeggen dat na Italië en Ierland geen land van Europa aan te wijzen is, waar het kloosterleven zoo welig gebloeid heeft als bij ons. Het ligt niet in het bestek van dit boekje om de oorzaken hiervan aan te toonen, wij kunnen volstaan met te wijzen op het feit, dat vroomheid en drang naar mystiek een zeer groot gedeelte van het middeleeuwsche Nederlandsche volk kenmerkte. Wie de geschiedenis van ons Vaderland openslaat, wie in een oud-Nederlandsche stad zijn oogen goed den kost geeft, begrijpt wel dat het kloostergebouw evenzeer op ons heem behoort als de stadskerk, het vroedschaphuis, de waag of een der wakkere poorten. Daarbuiten is het net zoo gesteld. De trotsehe machtige abdij pasi net zoo goed in onze welige landouwen als het voorname kasteel, de hoeve of de windmolen, omdat het evenals die ebouwen een voornaam stuk historie en eigen waardevol bezit be- teekent. In de middeleeuwen vervulde het klooster een zeer belang rijke plaats in ons volksbestaan. Vooral in de eerste eeuwen waren de kloosters bronnen van Godsdienst, wetenschappen en kunsten, terwijl hun maatschappelijke verdiensten door alle historieschrijvers erkend worden. De reeks waarin dit boekje verschijnt, dient hoofdzakelijk om de liefde voor het eigen erfbezit op te wekken en te vermeerderen, opdat ieder Nederlander zich in zekeren zin verplicht voelt, mede te werken tot behoud van het dierbare erfgoed, dat ons aan een oude glorie herinnert, en tevens ons volksbewustzijn versterkt, om hetgeen ons van dien ouden luister nog rest te behouden en te beschutten! Welnu, het middeleeuwsche klooster behoort zeker op ons heem, het heeft dan ook recht op onze belangstelling en behoort in een serie als deze besproken te worden, kan er zelfs niet aan ontbreken zonder een opmerkelijk gemis te doen blijken. Hiermede 11

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 9