gelukkig hadden de paters al veel in veiligheid weten te brengen verscheurd, vertrapt of kapotgeslagen. Wat is er in die dagen ontzaglijk veel oud-vaderlandsche gewijde kunst verloren gegaan! De beeldenstorm beteekent in de Nederlandsche kunstgeschiedenis de grootste ramp van alle tijdenOver Bilhamer, die wel in nauwe relatie met de Minderbroeders schijnt gestaan te hebben, en zeker veel voor het klooster voelde, nog het volgende: Hij was een man, een kunstenaar van formaat blijkbaar, (het uurwerk van den Straatsburger munster was ook zijn makelij die de oude religie en het wettig gezag trouw bleef, hij ontwierp het bestek voor een kasteel op de Lastaad- je, stond in dienst van Don Frederik (de domme Vrerick) als ingenieur bij het beleg van Haerlem, ook teekende hij verschillende kaarten van Amstelland, Leiden en omgeving, etc. Amsterdammer van geboorte, woonde en stierf hij in de Kalverstraat in het huis 't Ossenhoofd, tegenover de kapel ter „heijliger Stede", op 8 November 1590. Ter wille van de duidelijkheid hebben we van zijn punctueel uitgewerkten plattegrond een schets, hierbij afgedrukt, ge maakt, want vooral dit overzicht toont ons rechtstreeks de samenstelling en groei van dit oude bekende Amster- damsche Franciscanenhuis. Zuidelijk van de kerk strekt zich ,,'t Ghemeene kruythof" uit, (2) te midden waarvan zich een put bevindt, rondom loopt de pand of kruisgang (3). Aan de Zuidzijde van dezen grooten binnenhof, de geliefde verblijfplaats van den zwijgenden en mediteerenden monnik, die toch de buiten lucht wil proeven (Franciscus wil dat er tot aan de Terts stilgezwegen wordt) liggen kapittelkamer (4) en refter (5) „reventer" zooals men vroeger spelde. Boven deze zaal, op de eerste verdieping, lagen waarschijnlijk de slaapcellen of de gemeenschappelijke slaapzaal, de dormter. Bemerk het absisje in de kapittelkamer waarin, naar men meent, wel de zetel van den gardiaan gestaan kan hebben. Ook weer een groot verschil met de abdijen der oudere monniken ordenhet abbatiaat, dat hier dan „gardianaat" zou moeten 99

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 97