de kerk der Paulusbroeders (de nog bestaande thans Waal sche kerk) een dubbele beuk, elk bestaande uit zes tra veeën en gescheiden door vijf kolommen. De linkerhal (men spreekt in een kerk van rechts en links wanneer men met den rug naar het altaar staat) sluit recht op het choor aan, de rechter ligt er naast en zal tegen haar Oostwand wel een of meerdere altaren bevat hebben, zoodat deze zijbeuk een kerk op zichzelf leek. Een dergelijke situatie treffen we tegenwoordig nog dikwijls aan, b.v. in de Minder- broederslterk te Weert (L.), een Gothiek gebouw uit den zelfden tijd, dat welbeschouwd als een goed model voor deze al zoo lang verdwenen Amsterdamsche kloosterkerk kan dienen. Ook die bevat een groot choor met een dubbele voorkerk die van het presbyterium door een choorhek, waarboven zich het doxaal met orgelfront bevindt, afge scheiden was, een prachtig barok bouwwerk. Hier, in dit Amsterdamsche kloosterbedehuis, bevond zich het prachtige beeldhouwwerk, voorstellende „Christus in den Olijvenhof" een stuk van den genialen Amster dammer Joost Janszoon, gezegd Bilhamer, die „Beelthou- wer, Architect, Plaetsnijder, Lantmeter en Horologie Mae- ker" was, waarover Dapper noteerde: „Dat ieder stom van verwondering daer over stondt en verscheide luiden van d'omliggende plaetsen, alleen om dese beelden te zien, dit klooster quamen besoeken". Het was levensgroot en in steen gebeiteld, en moest in den beeldenstorm he ieven laten. Want toen het grauw de kerk was binnent gedrongen, sloeg een der aanvoerders, Stans Benninck, de beeldengroep met een bijl de koppen af, waarop zijn makkers de rompen onderhanden namen. Dit was het signaal tot den algemeenen aanval op alle voorwerpen die tot den ouden Eerediehst behoorden of haar opge luisterd hadden, o.a. werd een schilderij „De begrafenis van Sint Franciscus" voorstellende en door Anthonie van Blokland gemaakt, van de wand getrokken, aan flarden gescheurd en de lijst in stukken gebroken. In de gerf- kamer werden de daar nog aanwezig zijnde paramenten, 98

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 96