zieke zwervers te herbergen, daartoe zelfs, ja daartoe ook in later tijden „Broerkenskermis". Hoe eigenaardig't ons, menschen van de twintigste eeuw, ook voorkomt, dat kloosterlingen ééns in het jaar een kermisje houden voor hun trouwe bezoekers, vrienden, beschermelingen en. mijne heeren van den gerechte. Het is nu eenmaal moeilijk voor ons om de echte middeleeuwsche geest, die het gewijde zoo dikwijls met het profane vermengde, zuiver aan te voelen. De eerste grauwe monniken van Amsterdam vestigden zich in een huis dat aan den Zeedijk stond, vlak achter de Sint Anthonispoort, het tegenwoordige waaggebouw, en dit huis, of die paar huisjes bouwden ze uit tot een klein klooster, dat steeds „het oude klooster" genoemd bleef. Het lag daar vlak bij de poort, heel gunstig aan een drukke passage waar veel mensehen voorbij togen, waar reizigers die de veste verlieten eerst nog de vroegmis konden bijwonen en late inkomers een nachtverblijf konden vinden. Dit oud kloosterken werd natuurlijk al spoedig te klein voor het aantal monniken, dat door vele nieuwe roepingen aangroeide, want het Franciscaansche ideaal had velen aangegrepen en tot de orde doen toetreden. Ten Westen van die eerste nederzetting lag tot aan den Burgwal nog ruimte genoeg om uit te bouwen, en hoe men uitbreidde toonen de kaart van Cornelis Anthoniszoon, het prachtige vogelvluchtoverzicht van de hoofdstad in 1544 gesneden, en de plattegrond door Joost Janszoon Bilhamer, in 1578 vervaardigd, heel duidelijk aan. Op het overzicht van Cornelis Anthonisz komt ook het groot aantal kloosters binnen Amsterdams wallen zoo goed naar voren. Kijk maar eens naar het Zuidwestelijk stadsdeel: Clarissen, Nieuwe nonnen, Oude nonnen, St Clara, St Barbara, St Cecilia, St Katherij- ne, St Margaretha, St Maria Magdalena, St Maria, Celle- broers, Cellezusters, St Agnieten, Paulusbroers, Bethanien- klooster, St Lueienklooster, en wij zien er nog over het hoofd vanaf deze hoogteHet minnebroedersklooster toont er niet zoo heel groot op, alhoewel de kerk toch tamelijk hoog 95

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 93