en uitgebreid werd, terwijl Benedictus van Nursia het kloos terleven door zijn beroemde Regula systematiseerde. Twee eeuwen later komen zijn volgelingen als Evangeliepredikers in ons land en stichten er kerken en kloosters. Willibrordus, de eerste bisschop van Utrecht, vestigt een monasterium naast zijn Sint Salvatorskerk, hij richt Susteren en Eehter- nach op. Na zijn verscheiden wordt dat werk door zijn medebroeders voortgezet, overal bouwen de Benedictijnen hun munsters in onze gouwen: Thorn, Egmond, Foswerd, Hohorst, Oostbroek, Hemelspoort, Rijnsburg om slechts enkele voorname te noemen. De Norbertijnen stichten Mariënweerd, Mariëngaarde, Bethlehem, Bloemhof van Wittewierum, bekend door de kroniekschrijvers Emo en Menko, Koningsveld, Mariënschoot, Mariënberg; de Cister- ciënsers richten Klaarkamp op, Bloemkamp, Aduard met zijn beroemde kloosterschool, Jesse, Mariënhorst, Leeuwen horst, om maar enkele namen te geven. De bedelorden komen vooral in en bij de steden hun huizen bouwen, Franciscanen, Dominicanen, Karmelieten, die niet alleen contemplatief, dat is beschouwend, maar voor het meerendeel actief op treden en zich met de zielzorg belasten. Wij hebben in de Nederlanden eigenlijk twee soorten kloosters te onderschei den de groote monniken- en nonnenconventen op het land, de abdijen, die uitgroeiden tot kapitale nederzettingen met grootgrondbezit, die invloedrijke stichten wier abt of abdis tevens landsheer of landsvrouwe was, en de stadskloosters die, op bescheidener schaal opgetrokken, zich bij het prac- tische stadsleven aangepast hadden. En er zijn veel kloosters in Nederland geweest, Stadskloosters waren er soms, in verhouding tot de maatschappelijk econo mische toestanden wel eens tè veel. Wij weten niet of iemand reeds een juiste opgave gedaan heeft van het aantal kloosters welke er in het tegen wooidige Nederland van 't jaar 1000 tot 1600 bestonden, maar wat zou deze onge twijfeld lange lijst de uitspraak van een artikelschrijver uit de vorige eeuw beschamen, want deze liet in een aflevering van Elseviers' maandschrift van 1894 zeer ondoordacht 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 8