Utrechtsche afgekomen, waar toch nog een voornaam ge deelte van het klooster zelf in stand bleef. Och, het is misschien een moeilijk te verwezenlijken plan, maar in ieder geval een ideaal dat geboren is uit een hart dat ons oude schoon liefheeft en zoo goed mogelijk geconserveerd zou willen wenschen: De Sint Janskerk geen bergplaats meer, maar weer een bedehuis, waarin, boven Mis of Avondmaalaltaar het voornaamste werk van Geertgen dat hier thuis hoort, dat voor deze kerk geschilderd werd, de Weensche vleugeldeuren, weer zou prijken. Want overal zijn de paneelen van Geertgen verspreid, in Weenen, in Praag, in Amsterdam, Parijs, Berlijn, Milaan en Utrecht, maar in Haarlem is niets van hem, uitgezonderd het architectuur plan van de Sint Bavo, wat door verschillende critici be twist wordt door Geertgen geschilderd te zijn. En indien dit onmogelijk zou blijken, dan een stadsgehoorzaal, waarin de Spaarnestad tevens het beste van zijn cultureel bezit liet zien, waarin men voorlezingen over historie, religie en wijsbegeerte zou kunnen houden, waarin men naar schoone muziek zou kunnen luisteren, kortweg een centrum van intellectueel leven. Wanneer dit niet alleen in Haarlem maar overal waar het mogelijk is, waar de belangstelling medewerkt en kans op succes bestaat, zou kunnen geschieden, waar ook nog gebouwen staan die een veel betere bestem ming verdienden, zouden vele overblijfselen van ons heem die wij toch in eere dienden te houden dan niet veel beter gebruikt worden Er heeft in deze steden, voornamelijk in de middeleeuwsche kloosters een hooger leven gebloeid, het waren dikwijls haarden van godsdienstzin, kunsten, weten schap en sociale belangen! Dat het nageslacht, dat vooral heden ten dage een objectiever blik in de vaderlandsche historie werpt dan onze vaderen in beide voorgaande eeuwen deden, en zich de groote geestelijke en stoffelijke waarden van het middeleeuwsche godshuis bewust wordt, dan ook zorg drage dat die toch al zoo dun gezaaide overblijfselen in een staat, passend aan hun verleden en doelstelling, bewaard en gebezigd worde! 91

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 89