middeleeuwen bijna altijd een kunstenaar zeer verklaar baar. In dit klooster heeft een der grootste meesters van de Noord-Nederlandsche primitieve school geleefd en gewerkt. Alleen reeds om dit feit is het zoo droevig, dat er van dit convent buiten de kerk niets bewaard bleef, en die kerk is dan nog ontheiligd en ontluisterd, daar zij, door de Her vormde gemeente niet langer als bedehuis gebruikt, dan maar tot bergplaats van het stedelijk archief is ingericht. Och, wij bezoeken en leiden vreemdelingen zoo dikwijls naar het Rembrandtshuis in Amsterdam waar toch zoo weinig uit Rembrandt's tijd gespaard bleef, alleen omdat op die plaats, in dat huis, de geniale verbeelder geleefd en gewerkt heeft, maar hoevelen zullen, als zij door de rustige Haarlemsche Jansstraat gaan en langs de Sint Janskerk loopen, aan Geertgen- den kunstenaar der zachte zuivere vroomheid denken Komt dat misschien, omdat er hier niets meer van hem en zijn werk te vinden is? Omdat alleen de naam van deze kerk in verband met het vroegere gebouw een herin nering aanbrengt, een vage herinnering aan een schilder uit den ouden tijd wiens naam met zijn tehuis verbonden bleef? Van buiten is deze kerk mooier dan van binnen, waar sierlijke kolommen met kapiteeien en kruisgewelfdekking altijd een gemis bleven. Aan den straatkant daarentegen doet het choor met zijn tienhoeksluiting en stevige beeren met Gobertanger hoekblokjes forsch middeleeuwsch aan. Typisch en vertrouwelijk steunt het zeventiende-eeuwsche kosterhuis tegen de kerk. Aardig, maar men zag er in dien tijd geen been in, om 'n venster van de choorsluiting door het dak van dit huisje half te dichten, en dat men nog later een barokkerig poortje in de afsluiting bouwde om een gemakkelijker toegang tot de kerk te hebben wekt geen verwondering meer. Het pleintje achter de groote poort, naast het kostershuis, is aardig om te zien en waard zoo nu en dan geschilderd te worden, maar kan het gemis aan middeleeuwsche restanten niet vergoeden. Het Haarlemsche Johannietershuis is er wat dat aangaat slechter dan het 90

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 88