ten minste wat het exterieur aangaat, maar het heiligdom, door onzen grooten Saenredam zoo dikwijls geteekend en geschilderd, staat er dan toch nog! Na de alteratie voor den Hervormden eeredienst gebruikt, in de Fransche tijd weer Katholiek als garnizoenskerk gebezigd, daarna weer Protestantsch, werd het gebouw in 1840 aan de Katholieken terug gegeven en in 1853 tot Aartsbisschoppelijke zetelkerk bestemd, en thans, in onzen tijd, staat in die oude Johannieterkerk aan de Lange Nieuw- straat nog de episcopale zetel van Willibrord, Bernulfus, Otto, Zweder en David, en blijft dus, evenals dit vroeger was, het middelpunt van Katholiek Nederland. Het inwendige van de kerk, hoe scherp en onmiddellijk treedt haar edele bouwstijl op Saenredam's schilderij aan het licht, is thans geheel in Gothischen stijl gehouden en kan, dit vooral voor het choor, als een schoon exempel van een laatmiddeleeuwse!» heiligdom gelden. De blinde muur aan de Lange Nieuwstraat, waarachter kruisgang en pandhof schuil gaan, doet geen hooge ver wachtingen koesteren, maar eenmaal het poortje in, dwars door de kruisgang heen, kijk je toch met blijde verwondering op. Het is hier niet zoo mooi als naast den Dom, maar toch, je bent even in de wereld van de middeleeuwen terug. Een fijn stukje oud Utrecht en een niet te versmaden reliek uit den glorietijd van deze bisschopsveste! Er is wel wat verbouwd en bijgezet in later tijd, maar dat past zich toch tamelijk harmonisch aan, het is in ieder geval een echte kloosterhof gebleven, dit pleintje besloten tusschen kerk en kruisgangarmen. Kerk en kruisgang, ja maar er is nog meer, er zijn nog 'n paar zalen, thans bestemd tot Museum voor nieuw religieuse Kunst en. dit zouden we toch heel graag elders gaan bezoeken, een brandweermuseum dat ergens in een lichthal beter tot zijn recht zou komen! Maar die kapel gelijkvloers en die toren daarnaast vormen een prachtig hoekje, zooals trouwens Utrecht veel meer van zulke hoekjes heeft, vroeger „pittoresque" genoemd, waaraan vooral genreschilders zich gingen vergasten, maar 84

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 82