moesten er evenveel vertrekjes als personen in huis zijn, kamertjes die altijd op de verdiepingen, meestal boven de refter en dikwijls ook boven de kruisgang ingedeeld werden. Zoo ook hier, op de kruisgang bouwde men een verdieping om er de cellen in te vestigen, terwijl men den refter, als de voornaamste en grootste zaal, tot gasthuis bestemde. Alweer een bewijs hoezeer de Jerusalembroeders van hun plicht vervuld waren. De beste localiteit niet voor eigen gebruik, maar in dienst van de arme kranken, wier lot zij zich zoo aantrokken. Hoe zoo'n ziekenzaal ingericht was, toonen ons verschillende laatmiddeleeuwsche schil derijen, o.a. de „Zeven Barmhartigheden" van den Alkmaar der meester Buys; maar ook van dit sieckhuus is een afbeelding bewaard gebleven, weliswaar uit 1630, toen het convent reeds opgeheven was en het gasthuis onder nieuwgezind bestuur werd voortgezet, maar de uitwendige toestand zal in niets van de zestiende-eeuwsehe verschild hebben. De patiënten liggen in bedsteden langs den wand geschaard en deze kunnen door gordijnen afgesloten worden, in het midden de mooie plavuizenvloer, waar, achter een tafel, met medicamenten bezet, de doctor zetelt, bijgestaan door knechten of chirurgijns, die ook enkele patiënten op stoelen gezeten verbinden; verder dienstmaagden en achter in de zaal nog een visiteerende geneesheer naar we ons voor steden. Een voor dien tijd flink ziekenhuis Dit tweede Utrechtsche klooster der Johannieters, dat dan wel niet zoo groot als het eerste complex was, blijkt toch wel een flinke nederzetting te zijn geweest, de boven genoemde begrenzing omvat toch een tamelijke opper vlakte. De toegangspoort lag aan de Nieuwe Gracht, de kerk stond en staat nog langs de Catharijnesteeg en ten Zuiden van de kerk lag de kloosterhof met omringende gebouwen. Voor aan de Nieuwe Gracht stond o.a. het brouwhuis. Gelukkig is er van dit convent nog een flink stuk bewaard gebleven. Vooreerst de hooge Gothische kerk, waaraan door den loop der tijden wel wat verbouwd en misvormd is, 83

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1947 | | pagina 81